close
تبلیغات در اینترنت
چک دیسک (CHKDSK) و استفاده صحیح از آن
loading...

اخبار علم و دانش

چک دیسک CHKDSK و استفاده صحیح از آن چک دیسک CHKDSK و استفاده صحیح از آن CHKDSK چیست؟ CHKDSK  دستوری از دستورات خط فرمان در ویندور می باشد که منجر به اجرای برنامه یا ابزاری به نام  Check Disk می شود. هدف این برنامه حصول اطمینان از مرتب بودن فایل ها و فایل های سیستمی کامپیوتر می باشد. همچنین این برنامه هارد دیسک سیستم را نیز از حیث وجود سکتورهای آسیب دیده بررسی نموده و سعی در بازیابی اطلاعات آنها دارد. برای فهم بهتر مسئله، فضای داخل هارد دیسک را مانند سالنی پر از قفسه های مختلف…

چک دیسک (CHKDSK) و استفاده صحیح از آن

Modir بازدید : 49 شنبه 21 فروردين 1395 : 17:27 نظرات ()

چک دیسک CHKDSK و استفاده صحیح از آن

 • چک دیسک CHKDSK و استفاده صحیح از آن

  CHKDSK چیست؟

  CHKDSK  دستوری از دستورات خط فرمان در ویندور می باشد که منجر به اجرای برنامه یا ابزاری به نام  Check Disk می شود. هدف این برنامه حصول اطمینان از مرتب بودن فایل ها و فایل های سیستمی کامپیوتر می باشد. همچنین این برنامه هارد دیسک سیستم را نیز از حیث وجود سکتورهای آسیب دیده بررسی نموده و سعی در بازیابی اطلاعات آنها دارد.

  chkdsk-flags

  برای فهم بهتر مسئله، فضای داخل هارد دیسک را مانند سالنی پر از قفسه های مختلف با پرونده های فراوان فرض کنید. ممکن است گاهی اوقات این پرونده ها در قفسه های اشتباه قرار داده شوند و یا گاهی قفسه ها شکسته شوند و نتوانیم پرونده ای را در آن قفسه قرار دهیم. به شکلی دیگر فرض کنید، شخصی که دیروز در حال استفاده از پرونده ها در این سالن بوده، پس از اتمام کار آنها را در قفسه های اشتباه قرار داده، بر روی زمین جای گذاشته و یا بدلیل خراب شدن قفسه نتوانسته پرونده را در جای مناسب قرار دهد. و این مثال درست مانند وقتی است که کامپیوتر به جای خاموش شدن صحیح از طریق منوی استارت، از روی شاسی پاور و یا به صورت دیگر مجبور به خاموش شدن، شده باشد. برخی از کاربران بدلیل طولانی بودن زمان خاموش شدن سیستم با روش صحیح، ترجیح به استفاده از روش دوم دارند.

  hall-of-files

  حال فرض کنید که همکاری دارید که وظیفه مرتب کردن پرونده ها، درست کردن خرابی ها و همه ایرادات را در آن سالن بر عهده می گیرد. در سیستم کامپیوتر شما، این همکار همان برنامه CHKDSK می باشد.

  چرا CHKDSK در استارت آپ ویندوز اجرا می شود؟

  همان سالن پر از پرونده ها را تصور کنید، آیا برنامه چک دیسک می تواند وقتی که افراد در داخل سالن مشغول هستند، به وظیفه خود عمل کند؟ البته نخواهد توانست. همچنین چک دیسک نمی تواند بعد از اتمام زمان اداری که برق سیستم برای مثال در ساعت ۵ قطع می شود شروع به کار کند. به همین دلیل در اولین صبح کاری بعد، قبل از دیگران، چک دیسک شروع به انجام وظیفه می کند و مطمئن می شود که همه چیز روبه راه است.

  chkdsk-in-progress

  به همین علت است که CHKDSK در هنگام استارت آپ ویندوز اجرا می شود. متاسفانه این برنامه تا حدی کند بوده و تا زمانی که دستور صریح و واضحی به آن داده نشود به صورت خودکار خرابی ها را رفع نمی کند. این کار را می توان با افزودن پرچم های خط فرمان، مانند f/ برای fix یا رفع کردن خطاهای دیسک، و یا از r/ برای recover کردن اطلاعات از سکتورهای آسیب دیده انجام داد.

  چرا  گاهی CHKDSK  در هر بار شروع ویندوز در سیستم اجرا می گردد؟

  پاسخ مختصر و مفید این است که هارد دیسک شما دچار مشکل شده است.

  اما پاسخ دقیق کمی مشکل است. ممکن است یکی از فایل های سیستمی ویندوز آسیب دیده و حتی پاک شده باشد. ممکن است سکتورهای آسیب دیده زیادی در هارد دیسک شما بوجود آمده باشد که CHKDSK  نتواند از عهده تعمیر آنها را برآید. به خاطر داشته باشید CHKDSK تا زمانی که شما به آن دستور لازم را ندهید این مشکلات را رفع نخواهد کرد. تا زمانی که مشکل به درستی حل نشده باشد و شما دستورات لازم را به آن ندهید، CHKDSK سعی بر اجرا در هر شروع ویندوز خواهد کرد.

  اگر مدت زمان CHKDSK  طولانی شد چه کاری انچام دهیم؟

  پاسخ این است فقط منتظر بمانید. در ویندوز ۷ و نسخه های پیشین گاهی ساعت ها و حتی روزها انجام CHKDSK طول می کشد. زیرا این برنامه تک تک فایل های کامپیوتر را چک می کند. و اگر حجم هارد دیسک بالا باشد به طبع زمان بیشتری نیز نیاز خواهد بود. بهتر است تا CHKDSK را متوقف نکنید زیرا بار دیگر به هنگام شروع ویندور این عمل انجام خواهد شد و CHKDSK باید کار خود را انجام دهد.

  چگونه مانع از اجرای CHKDSK  در هر استارت آپ ویندوز شویم؟

  برای این کار Task Scheduler ویندوز را با نوشتن نام آن در قسمت جستجوی منوی استارت باز کنید. با جستجو در لیست CHKDSK را پیدا کنید. سپس آن را حذف (delete) نمائید. اگر این روش جواب  نداد بخش بعد را مطالعه کنید.

  task-scheduler-delete-task-640x456

  مطمئن شوید که CHKDSK برای اجرا، زمان بندی نشده است

  ممکن است CHKDSK برای اجرا در استارت آپ بعدی ویندوز تنظیم شده باشد. برای بررسی آن نیاز به دسترسی مدیریتی دارید. از منوی استارت به پوشه Accessories رفته و Command Prompt را انتخاب نمایید. برای این کار می توانید با فشردن همزمان کلید ویندوز و R به منوی Run رفته و با تایپ cmd به صفحه Command Prompt وارد شوید.

  start-command-prompt-through-start-menu

  فرض کنید بر روی درایو C هارد میخواهیم CHKDSK را بررسی کنیم. در صفحه cmd عبارت :chkntfs c را تایپ کرده و اینتر را بزنید. مشاهده پیغام زیر به معنی اجرای CHKDSK در استارت آپ بعدی ویندوز می باشد :

  The type pf file system is NTFS

   :Chkdsk has been scheduled manually to run on next reboot on volume c

   و اگر پیغام زیر مشاهده کردید، یعنی CHKDSK اجرا نخواهد شد.

  .The type ofthe file system is NTFS

  .C: is not dirty

  ما می بایست اجازه اجرای این برنامه در استارت آپ ویندوز بدهیم، اما اگر به هر نحوی مایل به انجام آن نباشیم می توانیم با دستور زیر، اجرای آن را متوقف کنیم.

  :chkntfs /x c

  اجرای CHKDSK با پرچم های صحیح

  اگر مجبور به اجرای CHKDSK باشیم، بایستی با پرچم مناسب خط فرمان مشکل موجوذ را رفع و سکتورهای آسیب دیده را ترمیم نماییم. برای این کار نیاز به دسترسی مدیریتی یا به اصطلاح  Administrator access داریم. در ادامه دستورات لازم در ویندوز ۷ و نسخه های قبل آن و نیز وینذوز ۸ و نسخه های اخیر ویندوز را بیان می نماییم.

  کمی در مورد هاردهای SSD

  اگر از هارد SSD در سیستم خود بهره می برید، می توانید از CHKDSK استفاده کنید اما نیازی به استفاده از پرچم r/ نیست. زیرا یکی از مهمترین تفاوت های بین هاردهای معمولی و SSD این است که در هاردهای SSD بخش متحرک نداریم. و ذیگر صفخه ای به نام دیسک در هارد SSD وجود ندارد. لذا نیازی به چک کردن درایو فیزیکی نداریم. اما ویندوز کماکان از فایل های سیستمی همانند فایل های سیستمی در هاردهای معمولی استفاده می کند. بنابراین در هارد SSD هم می توان از از دستور chkdsk c: /f برای ترمیم فایل های سیستمی بهره گرفت. با این همه، عموما در هاردهای  SSD نیازی به انجام CHKDSK نیست.

  ویندوز ۷ و ویندوزهای پیشین

  در این نسخه های ویندوز ممکن است انجام چک ذیسک ساعت ها و حتی چند روز به طول انجامد. لذا کاربر می بایست از داشتن فرصت کافی برای دادن وقت به سیستم در اجرای چک دیسک مطمئن باشد و آن را متوقف ننماید.

  برای اجرای CHKDSK، در قسمت جستجوی منوی استارت عبارت cmd.exe را تایپ نمایید. پس از یافتن فایل مورد نظر بر روی آن کلیک راست کرده و روی Run as Administrator کلیک کنید.

  start-command-prompt-through-start-menu

  در پنجره command prompt، عبارت زیر را تایپ کرده و سپس اینتر را بزنید :

     chkdsk C: /r

  همانطور قبلا بیان شد r/ اطلاعات را از سکتورهای آسیب دیده بازیابی می کند و خطاهای دیسک را رفع می نماید و لذا نیازی به پرچم f/ نیست.

  با اجرای دستور فوق شاهد پیغام زیر خواهید بود :

  chkdsk-r-schedule-to-run

  با تایپ کردن Y و زدن اینتر، چک دیسک به همراه اختیار ترمیم فایل های آسیب دیده اجرا خواهد شد. کافی است که سیستم را ریست کرده و اجازه دهیم چک دیسک کار خود را به پایان برساند.

  ویندوز ۸ و نسخه های جدیدتر

  در ویندور ۸ به منظور افزایش کارایی چک دیسک توجه بیشتری به آن شده است. فایل های سیستم همواره خود را چک می کنند. و ایراداتی که نیازی به خاموش شدن هارد شما ندارند به سرعت مشکلشان رفع می شود. ایراداتی هم که نیاز به قطع شدن هارد شما ( ریست کردن سیستم) دارند نیز از روی یک لیست وظایف انجام شدنی اجرا می شوند. 
  
  ار آنجایی که فقط مواردی که نیاز به ریست شدن هارد دارند ترمیم می شوند، چک دیسک این کار را در مدت زمان کوتاهی انجام می دهد زیرا دیگر همه فایل ها چک نمی شوند و فقط موارد محدود و مورد نیاز بررسی و ترمیم می شوند.
  
  برای انجام این کار مانند قبل command prompt را به صورت Run as Adminsitrator اجرا نمایید. ابتدا کارهایی را که بدون ریست سیستم انجام می شوند را با دستور زیر انجام می دهیم :
  
  chkdsk c: /scan
  
   و پس از اتمام مرحله فوق دستور زیر را در خط فرمان تایپ کرده و اینتر را می زنیم:
  
  chkdsk c: /spotfix 
  
   پس از زدن اینتر پیغام زیر مشاهده می شود:
  
  
  
  cannot run because the volume is in use by another process. It will then ask you if you, Woul
  
   d… like to schedule this volume to be checked the next time  the system restarts? Y/N
  
  که با تایپ Y و زدن اینتر CHKDSK اجرا شده و سیستم ریست می شود. حال CHKDSK مشکلاتی را که در اسکن مشخص شده بود را رفع می نماید. و چون به بررسی مشکلات مشخصی می پردازد تنها چند ثانیه و یا دقیقه به طول می انجامد.
  
  
  
  windows-8-spotfix
  
  پس از این فایل های سیستم ترمیم شده و CHKDSK نباید در استار آپ سیستم اجرا گردد مگر اینکه بازهم مشکلی خاص رخ دهد.
  
  
  
  با همه تفاسیر فوق اگر بازهم چک دیسک در هر بار استارت آپ سیستم اجرا شود بایستی مشکلاتی جدی تر روی داده باشد. مشکلاتی نظیر رجیستری، هارددیسک و یا خود سیستم عامل می توانند گزینه های مطرح به عنوان ایراد سیستم و عامل اجرای چک دیسک باشند. لذا ممکن است نیاز به نصب هارد دیسک جدید و یا اجرای بازیابی سیستمی ویندوز و یا حتی نیاز به نصب مجدد وینذوز باشد.
  
  
  
  منبع
  
  
  
  
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 111
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 17
 • باردید دیروز : 20
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 47
 • بازدید ماه : 181
 • بازدید سال : 181
 • بازدید کلی : 11,333
 • کدهای اختصاصی
  طراحی کارت ویزیت
  دختر خاص مغرور
  کافه اینترنتی
  فان گذر
  تیکه های باحال
  تبلیغ پارسی
  پی سی صدا
  راک شرقی
  پی سی دانلود
  دانلود ویدئو
  تبادل لینک رایگان
  سامسونگ گلکسی
  پدرو رودریگز
  جی بی پوز
  معرفی گل و گیاه
  وب آق حسین
  شکلک کده
  آی تی سنتر
  درباره پسر ها
  پارس تیتراژ
  آب نیست
  وب نوشت عاشقانه
  ستاره بازی
  خاطرات شب یلدا
  بدو عکس
  ایرانسل رایگان
  مروا کامپیوتر
  فایل کده
  تی تی لینک
  شهر کوچک زیبا
  ایران کلید
  دلنوشته های من
  وبسایت پویا
  سر بلاگ
  همه با هم
  تفرجگاه ایران
  98 کلوب
  تفریح و سرگرمی
  سرگرمی
  گیگ دی ال
  کلوپ سرگرمی
  جکستان
  جعبه من
  کندار دانلود
  وبسايتی برای همه
  انصاری
  لینک زیاد
  بيشتر بدانيم
  جکستان شکرستان
  اخبار علم و دانش
  ایران ورک مارکت
  ایران پیکس
  کلبه محبت
  تاپ دانلود
  آخرین امید
  معرفی درختان میوه
  مسیج عشقولانه
  ایران وب دیتا
  ورزشکده
  رادیکال 24
  من تنها
  باران
  ایران پیکسل
  شهر سبز
  آموزش طراحی
  مجله تفریحی
  دانلود رایگان
  جک برای تو
  تنهاترین مرد زمین
  فروشگاه بازی
  نرم افزار رایگان
  سخت افزار جدید
  والپیپر زیبا
  دانلود ما
  پرتو وب
  بهزاد پکس
  دانلود
  پورت 20
  مجرمان بی گناه
  دیوار
  لینک 88
  درهم و برهم
  کتابخانه
  دانلود جدیدترینها
  لینک دانلود
  گیتار در آتش
  ابر دانلود
  وبلاگ
  محمد خلج
  دانلود سریع
  من و خدا
  طراحی میلاد
  کدبانو
  دانلود منیجر
  برترین وب
  نت مارکت
  بهترینم تویی
  استاد نجفی
  کلاس آنلاین ما
  عصر دانلود
  انیمیشن قدیمی
  آبادانیها
  گروه
  دانلود آهنگ جدید
  شب
  تفریحستان
  پساپس
  دانلود فیلم جدید
  دانلود جدید
  اطلاعات کامپیوتری
  آقای مصطفوی
  عشق یکطرفه
  خندانده
  فایلهای 2015